HABERLER » Havuz Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Havuz Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Havuz Temizliğinde Hijyenik Temizleme Önerileri

Son derece önemli bir konu olan havuz temizliği hem görsellik hem de sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir konudur. Havuzların yosun tutmaması, bakteri ve mikroplar ile hastalıklara neden olmaması için yapılan havuz temizliği için önemli püf noktalar vardır.

Peki, havuz temizliği nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmesi gerekir, birlikte inceleyelim.

Havuz Temizliği Ne Sıklıkta Yapılmalıdır?

Sağlıklı ve temiz bir havuzun günlük, haftalık ve aylık periyotlarla düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Ayrıca havuzun temizlik ve bakım açısından belgesi olmalıdır. Yüzme havuzlarının bulunduğu işletmelerde sağlık müdürlüğü rutin olarak denetleme yapmaktadır ve havuz suyunun içeriği hakkında yönetmelikler gönderir. Havuz kullanımı ve temizliği hakkında bilgilerin bulunduğu bu yönetmelik hem havuzu temizleyenlerin, hem havuz görevlilerinin hem de havuz kullanıcılarının görebileceği bir yere asılmalıdır.

Havuz Kullanıcılarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Havuz Suyu Nasıl Dezenfekte Edilir?

Havuz temizliği ve havuz suyunu dezenfekte etmek için klor ve ozon gibi kimyasal maddeler kullanılabilir ancak bunların oranına çok dikkat edilmelidir ve asla fazla ilaç kullanılmamalıdır.

Havuz suyu düzenli olarak filtreden geçirilmeli ve deri döküntüsü, saç gibi kirlerden arındırılmalıdır. Havuz filtresi günde iki kez kontrol edilerek ters yıkama yöntemi ile temizlenmelidir.

Havuzun kullanım sıklığına göre belirli aralıklarla boşaltılarak yüzeyinin temizlenmesi ve yeniden doldurulması gerekmektedir.

Havuz Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılmalıdır?

Temiz bir görünüm ve sağlık için çok önemli bir konu olan havuz temizliğinde günlük olarak;

Havuzların aylık ve yıllık bakımlarında eksik olan malzemeler tamamlanmalıdır. Eğer otomatik havuz temizleme sistemi varsa bunun bakımı yapılmalıdır. Kış sezonunda havuz suyunun boşaltılması yaprak ve yağmur suyu ile gelen tozları havuz yüzeyine yapıştırarak iz bırakacağı için boşaltılmaması önerilmektedir.

 

WhatsApp Danışma Hattı
0531 316 10 00

İletişim Bilgilerimiz
0531 316 10 00
antalyamarinatemizlik@gmail.com

© Tüm Hakkları Marina Temizlik Şirketleri'ne
aittir, kopyalanamaz izinsiz kullanılamaz. 2016 - 2021