HABERLER » Covid-19 Virüsünde Ev Temizliğine Dikkat

Covid-19 Virüsünde Ev Temizliğine Dikkat

Covid-19 dünya genelinde birçok can aldı ve hala almaya devam ediyor. Ancak dünya sağlık örgütünün yaptığı son açıklamada, virüsün etkisi giderek azalıyor. Ülkemizde de virüsün etkileri azalmaya devam etse de, uzmanlar yine uyarıyor. Yani tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor.

Virüsün en zayıf olduğu nokta ise fiziksel mesafenin korunması. Aynı zamanda hijyen kurallarına uygun olarak yapılacak olan temizlik de virüsün en büyük düşmanlarından birisi. Bu yüzden dünya genelinde maske ve dezenfektanlar yoğun olarak kullanılıyor. Aynı zamanda ev ve ofis temizliği de bu günlerde, daha da önem kazandı diyebiliriz.

Peki ya bizler maske takmak ve dezenfektan kullanmak dışında, virüse karşı nasıl bir korunma sağlayabiliriz?

Marina Temizlik firması olarak ev temizliğine dikkat etmenin en büyük  korumalardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Ev Temizliğinde Hijyen Önemli

Peki ya hijyen ne demek? Hijyenin toplumumuzdaki karşılığı nedir? Hijyen kelimesinin tanımını vermektense, örnek vererek açıklamak sanırız daha etkili olacaktır.

Her ev hanımı ya da ev temizliği ile görevli kimse, ev temizliğini belirli bir sırayla ve bazı malzemeleri kullanarak gerçekleştirir. Kirli olan bir yüzeyi sadece su ve bezle temizlediğinizde bunun adı temizliktir. Ancak bu şekilde yapılan bir aktivitenin tam olarak temizlik olarak adlandırılamayacağını söyleyelim. Çünkü temizlikte bazı unsurların bir araya gelmesi ile yapılır. Eğer siz aynı yüzeyi çamaşır suyuna batırılmış bir bez ile temizlerseniz, işte onun adı gerçek anlamda temizlik olur.

İşte hijyen dediğimiz olay tam olarak budur. Bizim gözle görmediğimiz ve aslında kapalı mekanlarda milyonlarca bulunan; bakteri, mikrop ve maytların birçoğunun öldürülmesidir.

Peki hijyeni nasıl sağlıyoruz? Yalnızca kimyasal maddelerle mi ya da belli başlı temizlik kurallarını yerine getirerek mi? Aslında her ikisi de!

Temizliği Hangi Sırayla Yapmalısınız?

Evinizi ya da ofisinizi mikroskop altında inceleme şansınız olsaydı, emin olun o ortamda bir dakika bile durmak istemezdiniz. Neden mi? Bulunduğumuz ortamda milyonlarca bakteri ve mikrop bizimle birlikte yaşıyor. Ancak çok küçük oldukları için biz onları göremiyoruz. Eğer görebilseydik, belki de birçoklarımız bu durum karşısında aklını yitirirdi.

Görmediğimiz bir düşmanla nasıl savaşabiliriz? Tabi ki bilgiyle! Ev temizliğinde de daha önce yaşanan tecrübelere dayanan bilgiyi kullanarak, mikropları ve bakterileri bize zarar vermeyecek ve sağlığımızı etkilemeyecek biçimde öldürebiliriz.

Bu yüzden temizliğin de bazı sırayla yapılması ve bazı kurallar dahilinde gerçekleştirilmesi gerekir. Mesela tuvalet ve banyo alanları çamaşır suyu ve diğer kuvvetli kimyasallarla temizlenir. Temizlik yaparken mutlaka maske ve eldiven kullanılır. Çünkü temizlikte kullanılan kimyasallar cilde ve solunum yollarına zarar verici niteliktedir.

Daha sonra balkon, odalar, salon ve son olarak da evin holü temizlenir.

Hijyen İçin Önemli Tavsiyeler

Pandemi sürecinde tam anlamıyla hijyen sağlayabilmek için bazı kurallara uymanız yeterli olacaktır.

Evinizi çeşitli kimyasallarla ve yukarıdaki başlıkta belirttiğimiz sırayla temizlediniz. Tebrik ederiz! Gerçekten de içinize sinebilecek başarılı bir temizliğe imza attınız!

Ancak unutmayın! Yaptığınız işin uzun bir süre kalabilmesi için bazı kurallara da uymanız gerekiyor.

Mesela ev temizliği yaptıktan sonra dışarıdan gelenler için kapının girişinde galoş bulundurabilirsiniz.

Evinizi bir süre havalandırmanız yararlı olacaktır. Ancak çok fazla havalandırma yapmayı çünkü bu sefer dışarıdaki toz ve pislikler evin içine dolabilir. Temizlediğiniz yüzeylere bir süre dokunmamanız ya da herhangi bir şey yapmamanız yararlı olacaktır.

Temizlik yaptığınız malzemeleri temizlikten sonra kullanmayın. Gerekirse kullan at özelliğinde olan malzemeler kullanın. Böylece uzun bir süre eviniz temiz ve hijyenik bir ortam olarak kalacaktır.

WhatsApp Danışma Hattı
0531 316 10 00

İletişim Bilgilerimiz
0531 316 10 00
antalyamarinatemizlik@gmail.com

© Tüm Hakkları Marina Temizlik Şirketleri'ne
aittir, kopyalanamaz izinsiz kullanılamaz. 2016 - 2021